czwartek, 5 stycznia 2012

Piwnica w bloku - aranżacja

Zdjęcie: deccoria pl
Każdy kto posiada mieszkanie z piwnicą wcześniej czy później zaczyna doceniać zalety dodatkowego pomieszczenia. Jego efektywne wykorzystanie w dużej mierze zależy od inwencji i pomysłowości właściciela. Przy odrobinie dobrych chęci i niestandardowym podejściu do problemów, nawet malutka piwniczka może spełniać wiele funkcji.

Podstawowym zastosowaniem piwnicy jest przeznaczenie jej na składzik. Nawet przy takim rozwiązaniu aranżacja wnętrz może pomóc ci lepiej wykorzystać przestrzeń. Przede wszystkim pamiętaj o wykorzystaniu powierzchni ścian. Tam gdzie to możliwe, a gdzie nie utrudni funkcjonowania, zamontuj półki oraz szafki. Istotne jest jednak, aby szafki miały rozsuwane drzwiczki. Takie otwierane na zawiasach zajmują dużo więcej miejsca i korzystanie z nich, szczególnie w ciasnym pomieszczeniu, będzie niewygodne, a nawet niebezpieczne. Co do półek, to ich rozmiar i ilość dostosuj do planowanego zastosowania.

Kolejnym pomysłem wartym rozważenia jest wyposażenie piwnicy w blat, na którym będziesz mógł wykonywać różne prace. Taki mały, podręczny warsztat to rzecz przydatna nie tylko dla wziętych \"złotych rączek\". Każdy od czasu do czasu musi coś naprawić lub poddać konserwacji. Dlatego warto posiadać takie miejsce.

Doskonałym pomysłem na stanowisko pracy w piwnicy jest składany blat, który można podwiesić pod ścianę. Musi być zamontowany na zawiasach oraz posiadać składane nogi. Dzięki temu po zakończeniu pracy nie będzie zajmował miejsca.

Aranżacja wnętrza powinna być poprzedzona jego przygotowaniem do eksploatacji, czyli musisz zrobić chociaż pobieżny remont. Zależnie od stanu piwnicy, możesz wykonać w niej różne czynności:
- osuszyć ją za     pomocą przeznaczonych do tego, elektrycznych urządzeń
- pomalować
- zastosować termo- i hydroizolację, aby pomieszczenie było ciepłe oraz suche
- wytłumić piwnicę, co może być istotne, jeżeli planujesz wykonywać w niej głośne     prace, np. z zastosowaniem elektronarzędzi
- wyrównać posadzkę (za pomocą szybkoschnącej wylewki)

Jeśli zastanawiasz się, czy warto poświęcić chwilę pracy na remont piwnicy, pomyśl nad tym: w bałaganie przestrzeń jest używana w mało ekonomiczny sposób. Aranżacja wnętrz zgodnie z planem pozwala wykorzystać je w sposób optymalny, komfortowy i ergonomiczny.

1 komentarz:

  1. Jeśli chodzi o magazyny, to bardzo fajne rzeczy znalazłem na Nedcon. Tam Regały w Nedcon Silesia są naprawdę rewelacyjne i muszę przyznać, że sprawują się świetnie! Od kilku lat korzystamy z ich regałów i nadal wyglądają jak nowe, a na dodatek są naprawdę solidne.

    OdpowiedzUsuń